Opublikowany przez: Kasia P. 2016-04-20 14:29:29
Zdj.David K/ flicr.com
Te dane są bardzo niepokojące. Konieczna jest zmiana postawy rodziców, bowiem nigdy nie jest za późno, by edukować w zakresie zdrowego nawadniania nie tylko dzieci, lecz także rodziców. To oni przede wszystkim mają wpływ na kształtowanie nawyków swoich dzieci oraz ich prawidłowy rozwój.
Woda to jeden z kluczowych składników odżywczych, bez którego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Biorąc pod uwagę fakt, że około 60% masy ciała ludzkiego stanowi woda (a w przypadku dzieci udział ten jest większy), nawet niewielka utrata wody może spowodować zaburzenie funkcjonowania całego organizmu. Woda bierze udział w podstawowych procesach chemicznych i jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych, termoregulacji ciała, funkcjonowania układu mięśniowego, mózgu czy stawów. Regularna aktywność fizyczna dzieci w wieku szkolnym sprawia, że tracą one znaczne ilości wody poprzez oddychanie i procesy termoregulacji. Odczuwanie pragnienia oznacza, że organizm jest odwodniony już w około 2%, co może powodować mniejszą wytrzymałość fizyczną, szybsze męczenie się, ale również przekładać się na problemy z nauką. U nawet łagodnie, ale stale odwodnionego dziecka obserwowalne jest znaczne osłabienie koncentracji, procesów logicznego myślenia, a także kojarzenia faktów. Odwodnienie wpływa też na samopoczucie – powoduje bóle głowy i zmęczenie, przyczynia się do spadku nastroju i energii. Sprawia, że czujemy się mniej dynamiczni i mniej zmotywowani do działania, a nawet może wywoływać złość.
Choć wybór odpowiedniego płynu powinien być świadomą decyzją rodzica, to jednak często poddajemy się presji preferencji dziecka, które rzadko są racjonalne. Dzieci bowiem są podatne na wszelkie pokusy i lubią to, co kolorowe i słodkie. Słodki smak towarzyszy im od pierwszych chwil życia, taki bowiem smak ma mleko mamy, a potem często również pierwsze posiłki (np. deserki owocowe).* Dlatego najprościej jest zacząć wprowadzać wodę do diety dziecka jak najwcześniej – powinna być pierwszym płynem podawanym dziecku po mleku mamy lub mleku modyfikowanym. Jeśli maluch zacznie pić wtedy wodę, to na pewno ten zdrowy nawyk pozostanie z nim także w dorosłym życiu.
Czy jednak potem jest za późno na zmiany? Oczywiście, że nie. Preferencję smaku słodkiego można zniwelować, zmniejszając ilość spożywanego przez dziecko cukru. Trzeba to robić powoli, ale konsekwentnie. Jak zatem przekonać je do picia wody? Na pewno wybierając metodę małych kroków. Zadbajmy o to, aby woda była podawana dziecku w atrakcyjny sposób. Dobrym sposobem, aby przekonać dziecko do picia wody mogą być kolorowe butelki z postaciami z bajek lub ulubionego filmu. W przypadku dzieci, które mają problem z akceptacją naturalnego smaku wody, dobrym rozwiązaniem może być rozcieńczanie soków wodą czy podanie napojów na bazie wody, które mają niższą zawartość cukru, niż napoje, które dziecko piło dotychczas i mogą być etapem przejściowym w drodze do zbudowania zdrowego nawyku picia wody.
Wodny dekalog – czyli woda codziennie, zawsze pod ręką i w pierwszej kolejności!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.04.27 10:29
do przedszkola dziecku daję wode w butelce! staram się, aby piło jej jak najwięcej!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.